Kokią degtinę pirkti arba viskas, ką reikia žinoti apie šį gėrimą


Patinka mums tai ar ne, tačiau gyvename regione, kuriame atsirado degtinė. Nors dažnai galime matyti ginčą tarp rusų ir lenkų – kurie iš jų šį gėrimą pradėjo daryti pirmieji, galime būti tikri, jog įvykių sūkuryje buvome ir mes, lietuviai. Per ilgus gyvavimo metus, o ypač pastaraisiais dešimtmečiais, degtinė keitėsi, plito po pasaulį ir nešė žinią apie save. Šiandien jos rūšių yra daug, ją daro bemaž visi, todėl apsispręsti, kokią degtinę pirkti, gali būti sudėtinga. Kažkam geriausia degtinė bus ta, kurios skonio nejausime, kažkam geriausia degtinė bus ta, kurios skonyje ar aromate jausis užuominos į žaliavą, pavyzdžiui, grūdus, o kažkas ieškos degtinės kokteiliui. Kaip išsirinkti geriausią degtinę būtent jums, nuo ko priklauso degtinės kaina, iš ko ir kaip ji daroma – atsakysime šiame tekste.

KAS YRA DEGTINĖ?

Degtinė yra stiprus alkoholinis gėrimas, gaminamas iš žemės ūkio kilmės produktų. Tradicinė žaliava degtinės gamyboje yra grūdai ir bulvės, tačiau šiandien pasaulyje naudojama ir gerokai daugiau dalykų. Degtinės gamyboje fermentacijos proceso metu naudojant šiuos produktus yra išgaunamas pradinis alkoholis, kuris distiliacijos pagalba yra išgryninamas. Esminiu šiuolaikinės degtinės gamybos proceso etapu galima laikyti rektifikaciją. Tai etapas, kai alkoholis yra distiliuojamas daugybę kartų ir taip išgaunamas švariausias, aukštos koncentracijos spiritas, kuris skonio turi labai mažai arba jo visiškai neturi.

TRUMPA DEGTINĖS ATSIRADIMO ISTORIJA

Vienoje teorijoje teigiama, jog degtinės istorija prasidėjo Lenkijoje. Įdomu, kad pirmą kartą jos varymas istoriniuose šaltiniuose buvo paminėtas tais pačiais metais kaip ir viskio distiliacijos Airijoje – 1405-aisiais. Laikui bėgant, jos gamyba plito į aplinkines šalis ir regionus, kur per Šiaurės, Centrinę ir Rytų Europą susiformavo „degtinės juosta”. Su šia teorija dauguma rusų tikriausiai nesutiks, nes rusai linkę manyti, kad degtinę išrado jie. O kaip buvo iš tikrųjų, vargu, ar kada nors sužinosime. Kaip ir dauguma pasaulio atradimų, degtinė atsirado iš gausybės išradimų, pasiekimų ir atsitiktinumų virtinės, kuri atvedė iki galutinio produkto.

Mūsų kraštuose nuo seno yra auginami grūdai, natūralu, kad iš jų buvo verdamas alus. Su keliaujančiais vienuoliais, po pasaulį Viduramžiais ėmė keliauti ir tų laikų mokslo pasiekimai. Galima spėti, jog kažkada jie atnešė distiliavimo paslaptis iki Lenkijos, Rusijos ar kitų „degtinės juostos“ kraštų. Į distiliavimo puodą supylę alų, vietiniai gavo naują gėrimą, kurį laikui bėgant ėmė vadinti degtine.

IŠ KO GAMINAMA DEGTINĖ?

Pagal Europos Sąjungos teisę, degtinė turi būti daroma iš žemės ūkio kilmės etilo alkoholio. Tradiciškai degtinės gamybos žaliavai yra naudojami grūdai ir bulvės. Tačiau degtinė yra daroma ir iš cukranendrių melasos, cukrinių runkelių, vynuogių, ryžių, vaisių ir visko, kas turi savyje krakmolo ar cukraus.

TRADICINĖ DEGTINĖ:

  • Iš grūdų (kukurūzai, rugiai, kviečiai, miežiai)
  • Iš bulvių

NAUJŲJŲ LAIKŲ DEGTINĖ:

  • Iš cukrinių runkelių
  • Iš cukranendrių melasos
  • Iš ryžių
  • Iš sojų pupelių
  • Iš vynuogių
  • Iš įvairių vaisių
  • Iš kitų žemės ūkio kilmės produktų

DEGTINĖS ŠALYS – „DEGTINĖS JUOSTA“

„Degtinės juosta“ yra laikomas Europos regionas, į kurį patenkame ir mes. Čia degtinės ne tik suvartojama, bet pagaminama daugiausiai. Šios šalys pagamina apie 70 % pasaulio degtinės.

DEGTINĖS JUOSTA:

DEGTINĖS RŪŠYS:

  • Neutrali. Tokia degtinė paprastai neturi jokių priedų. Skonis, kurį joje galite aptikti, bus atsiradęs iš jam gaminti naudotos žaliavos.
  • Aromatizuota. Tai degtinė, kurios skonis yra koreguojamas įvairiais priedais. Tai gali būti vaisiai, uogos, prieskoniai, medus ar ko tik širdis geidžia.

DEGTINĖS STIPRUMAS IR MENDELEJEVAS

Rusijoje gyva legenda, kad vienas žymiausių visų laikų šios šalies mokslininkų Dmitrijus Mendelejevas įvedė taisyklę, kad degtinė turi būti 40 laipsnių alkoholio koncentracijos. Pasak legendos, 1894 metais Mendelejevas buvo paskirtas standartizuoti įvairius matus ir vienas jų buvo šis. Tačiau dėl tokio degtinės stiprumo regione jau buvo sutarta iki tol. Tiesa šiandien, Europos Sąjungos reglamentai nurodo, jog minimali alkoholio koncentracija degtinėje turi būti ne mažiau, kaip 37,5%.

KAIP GERTI DEGTINĘ?

Mūsų kraštuose degtinę įprasta gerti gryną. Idealiausiai tam tinka atšaldytos taurės su kojele. Taurę reiktų laikyti už kojelės, kad kūno šiluma nepersiduotų gėrimui. Degtinė turėtų būti atšaldyta taip pat. Geriausia tiek taurelę, tiek degtinę šaldyti šaldymo kameroje. Degtinę galite šaldyti ilgai, kad ji pasiektų minusinę temperatūrą. Taurelė atšals gerokai greičiau. Šalta degtinė neutralizuoja skonio receptorius ir sudaro jos švelnumo įspūdį. Kitas, vis labiau pasaulyje įsitvirtinantis degtinės vartojimo būdas yra kokteiliuose. Apie tai kiek žemiau.

TAURELĖS DEGTINEI

Kaip minėjome, geriausiai degtinės vartojimui tinka atšaldytos nedidelės taurelės su kojele. Taip pat, degtinei gerti puikiai tinka taurės iš ledo. Prekyboje galima rasti guminių formelių, kurias užpildę vandeniu ir įdėję į šaldymo kamerą, gausime ledo taureles.

DEGTINĖS KOKYBĖ

Degtinė yra vienas pigiausių stipriųjų alkoholinių gėrimų. Taip yra tikriausiai todėl, kad šio gėrimo gamyba yra gana paprasta. Degtinės kaina dažniausiai yra tiesiogiai susijusi su jos kokybe. Tad kuomet sprendžiate, kokią degtinę pirkti, reiktų atsižvelgti į tai. Aukštesnės kokybės degtinė įprastai kainuoja brangiau, tačiau iš jos galima tikėtis daugiau.

DEGTINĖS KALORINGUMAS

Kaip ir visi alkoholiniai gėrimai, degtinė yra gana kaloringa. 50 mililitrų jos paprastai turi apie 115 kilokalorijų.

KAIP RINKTIS DEGTINĘ?

Degtinės skonis – individualus kiekvieno žmogaus pasirinkimas. Kiekvienas turime unikalius skonio receptorius ir pomėgius, todėl išsirinkti, kuri degtinė mums patiks labiau, galime tik patys. Geriausias būdas tai padaryti yra surengti aklą degustaciją ir rinktis labiausiai patinkančią, nematant butelio ir jo etiketės. Tik tada mūsų sprendimui įtakos neturės marketingas ir išankstinės nuostatos, o tik paties gėrimo skoninės savybės.

KOKTEILIAI SU DEGTINE

Degtinė yra vienas populiariausių bazinių kokteilių ingredientų. Jos skonis paprastai nėra išraiškingas, tad gali puikai papildyti kokteilius. Kokteiliai su degtine paprasti gali būti daromi maišant ją su įvairiomis sultimis ir gaiviaisiais gėrimais, pvz. Schweppes ar Sprite. Bendrai degtinės kokteiliai gali būti skirstomi į paprastus, kurie daromi iš keleto ingredientų, ir kiek sudėtingesnius.

PAPRASTI KOKTEILIAI SU DEGTINE:

SCREWDRIVER (ATSUKTUVAS)

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išmaišyti. Galima papuošti skiltele apelsino.

VODKA TONIC

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išmaišyti. Galima papuošti skiltele paprastos ar žaliosios citrinos.

BLACK RUSSIAN (JUODAS RUSAS)

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo, supilti ingredientus ir atsargiai išmaišyti.

WHITE RUSSIAN (BALTAS RUSAS)

INGREDIENTAI:

  • 50 ml. degtinės
  • 20 ml. kavos likerio
  • 30 ml. grietinėlės

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo, supilti ingredientus ir atsargiai išmaišyti.

Sudėtingesni kokteiliai su degtine

COSMOPOLITAN

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išplakti. Tuomet plaktuvės turinį per sietelį supilti į atšaldytą kokteilinę taurę. Papuošti žaliosios citrinos žievele.

BLOODY MARY

INGREDIENTAI:

  • 45 ml. degtinės
  • 90 ml. pomidorų sulčių
  • 15 ml. citrinų sulčių
  • Keletas lašų Worcestershire padažo
  • Keletas lašų Tabasco padažo
  • Pipirai, saliero stiebas

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išplakti. Į aukštą taurę pridėti ledo, įdėti saliero stiebą ir supilti plaktuvės turinį.

MOSCOW MULE

INGREDIENTAI:

  • 45 ml. degtinės
  • 5 ml. žaliosios citrinos sulčių
  • 120 ml. imbierinio alaus

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išmaišyti. Galima papuošti žaliosios citrinos skiltele.

LONG ISLAND ICED TEA

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, supilti degtinę, džiną, romą, tekilą, apelsinų likerį, citrinų sultis ir cukraus sirupą. Gerai išplakti. Į aukštą taurę pridėti ledo, supilti plaktuvės turinį, o likusią erdvę taurėje užpildyti Coca Cola. Švelniai išmaišius, galima papuošti citrinos skiltele.

VODKA MARTINI

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, supilti ingredientus ir gerai išmaišyti. Tuomet plaktuvės turinį supilti į atšaldytą kokteilinę taurę. Prieš patiekiant galima iš citrinos žievelės į kokteilį išspausti eterinius aliejus ir papuošti alyvuoge.

BLUE LAGOON

INGREDIENTAI:

  • 50 ml. degtinės
  • 20 ml. Blue Curacao likerio
  • 100 ml. Sprite limonado

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, supilti degtinę su Blue Curacao ir gerai išplakti. Plaktuvės turinį supilti į aukštą taurę su ledu. Ant viršaus supilti limonadą, švelniai išmaišyti ir papuošti apelsino skiltele.

ESPRESSO MARTINI

INGREDIENTAI:

  • 50 ml. degtinės
  • 10 ml. kavos likerio
  • Porcija espresso kavos

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę su ledu supilti ingredientus ir gerai išplakti. Supilti į atšaldytą kokteilinę taurę. Galima papuošti vyšnaite ar keletu kavos pupelių.

KAMIKADZE SHOT

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę su ledu supilti ingredientus ir gerai išplakti. Supilti į atšaldytą taurelę.